+
-

WOŁYŃ PRZEŚLADOWANIA POLAKÓW NA SOWIECKIEJ UKRA

Cena rynkowa brutto:
34,90 zł
VAT:
5%
Wydawnictwo:
EAN:
9788376742984
Liczba stron:
328
Rodzaj okładki:
MIĘKKA ZE SKRZYDEŁKAMI
Data premiery:
2014
Format (szer/wys):
145X205
Dostępność:
dostępny
Historia Polaków na Wołyniu pisana jest krwią, potem i łzami. Krwią tych, którzy zostali zamordowani przez władze sowieckie w podziemiach odebranego wiernym kościoła w Połonnem; potem tych, którzy podczas zesłania trudzili się w kazachskich kopalniach; łzami tych, którzy potracili rodziny podczas Wielkiego Głodu i w wyniku licznych represji. Dzieje Wołyniaków to historia heroizmu prostych ludzi i cichego bohaterstwa duchownych, którzy w czasach sowietyzacji i ateizacji, ryzykując życie za rodaków i wiarę, umacniali na Ukrainie Kościół katolicki i poczucie przynależności do narodu polskiego.
Od upadku ZSRR minęły lata; tymczasem Polacy na dawnych Kresach wciąż walczą o polskość - o swobodę nauczania ojczystego języka, kultywowanie tradycji oraz język polski w liturgii. Robią, co mogą, by ocalić od zapomnienia tragiczną opowieść o poległych.

Mówią, bo wiedzą, że w obliczu Historii każdy, kto milczy na ten temat, jest zdrajcą.

Książka "Wołyń. Prześladowania Polaków na sowieckiej Ukrainie cz. 2" - Marek A. Koprowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Replika. Książka posiada 328 stron i została wydana w 2014 r.