+
-

KOMBINACJE W GRZE KOŃCOWEJ

Cena rynkowa brutto:
39,99 zł
VAT:
5%
Wydawnictwo:
EAN:
9788381510622
Liczba stron:
190
Rodzaj okładki:
MIĘKKA
Data premiery:
2023
Format (szer/wys):
145X205
Dostępność:
dostępny
Kombinacja jest najpiękniejszym elementem w partii szachów i składa się z forsownego wariantu zawierającego ofiarę materiału. Spotyka się ją we wszystkich fazach królewskiej gry: w otwarciu, grze środkowej oraz końcówce.

W książce autorzy zwrócili uwagę na nieoczywisty fakt, że pojęcia kojarzone zazwyczaj z początkowymi fazami partii szachowej ? takie jak strategia, taktyka, motyw, kombinacja szachowa ? odnoszą się także do gry końcowej (końcówki). Oczywiście w grze środkowej w danej pozycji gracz ma więcej okazji do zetknięcia się z wymienionymi zagadnieniami ze względu na liczbę i różnorodność bierek na szachownicy. Jednak ? jak widać na licznych przykładach zamieszczonych w tej książce ? gra końcowa też nie jest ich pozbawiona. Czytelnicy, którzy sięgną po Kombinacje w grze końcowej, znajdą tu:

?omówienie 32 najczęściej spotykanych w grze końcowej motywów taktycznych w różnych układach materialno-figurowych i 192 przykłady praktyczne do samodzielnego treningu;

?zestaw 300 pozycji (zróżnicowany pod względem stopnia trudności i tematyki) do sprawdzenia znajomości motywów taktycznych oraz mechanizmów ich praktycznego wykorzystania między innymi w końcówkach pionkowych, wieżowych, hetmańskich i ciężkofigurowych;

?łącznie 492 końcówki do samodzielnego treningu wraz z rozwiązaniami.

Jacek Gajewski, rekordzista świata odnotowany w Księdze rekordów Guinnessa za najdłuższy maraton szachowy (15?17 grudnia 2017, Katowice, 50 godzin, 1 minuta i 7 sekund). Jest współautorem książek szachowych razem z Jerzym Konikowskim i Janem Przewoźnikiem oraz autorem artykułów naukowych o szachach.

Jerzy Konikowski, mistrz szachowy i doświadczony szkoleniowiec I klasy. W latach 1978?1981 był trenerem kadry narodowej Polskiego Związku Szachowego. Pod jego kierunkiem drużyna kobiet zdobyła brązowy medal na olimpiadzie na Malcie w 1980 roku. Jest uznanym teoretykiem szachowym. Jego liczne fachowe książki oraz artykuły ukazały się w Polsce, Niemczech, USA, Hiszpanii, Holandii, Republice Czeskiej, Rosji, Luksemburgu, Danii oraz we Włoszech.