+
-

STRATEGIA SZACHOWA DLA PRZYSZŁYCH MISTRZÓW

Cena rynkowa brutto:
39,99 zł
VAT:
5%
Wydawnictwo:
EAN:
9788381518444
Liczba stron:
184
Rodzaj okładki:
MIĘKKA
Data premiery:
2024
Format (szer/wys):
140X205
Dostępność:
dostępny
Strategia szachowa polega na opracowaniu kierunku prowadzenia walki w trakcji partii. Planowanie w grze musi opierać się na specyfice aktualnej pozycji na szachownicy. Oznacza to, że ustawienie każdej pojedynczej figury i pionka może mieć istotny wpływ na ocenę sytuacji.
Zasady strategii szachowej zostały po raz pierwszy dogłębnie zbadane i sformułowane przez pierwszego mistrza świata, Wilhelma Steinitza (1836–1900). Opracował on metodę znajdowania odpowiedniego planu gry na podstawie prawidłowej oceny pozycji. Obecnie tezy Steinitza zostały zmodernizowane do trzech podstawowych grup:
1. Słabe i silne pola,
2. Działanie i mobilność figur,
3. Struktury pionkowe.
Zostały one opisane w tej książce, a 100 komentowanych partii zawartych w poszczególnych rozdziałach pozwoli poznać koncepcje strategiczne (takie jak przewaga przestrzenna w centrum, przewaga pionkowa na skrzydłach, walka o otwarte linie, siła gońców, przewaga skoczka nad gońcem itp.).
Szachiści potrzebują szerokiej wiedzy. Gra rzadko toczy się bowiem zgodnie z zamierzonym planem. Nowe i często nieznane sytuacje pojawiają się nagle na szachownicy i wymagają dużej elastyczności. Dogłębna wiedza szachowa jest zatem istotną zaletą.
Niniejsza książka pomoże uczynić każdego adepta szachów zawodnikiem wszechstronnym, potrafiącym rozwiązać w trakcji swych pojedynków wszelkie i skomplikowane problemy pozycyjne.